ročník 44/2003:
                   
036Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Veni creator spiritus!
Zastavení
Nešťastní jsou ti, kdo mají srdce nečisté; oni působí rozdělení.
Ctnosti a neřesti
Zvláštní neřest
Co o tom čteme v Bibli:
Na koho se obracíte, když jste zoufalí?
Ve výtvarném umění
Propadáte někdy zoufalství?
Evangelická akademie Náchod
O své roli jsem moc nepřemýšlel
Evangelické Vody
Onanie
Norway.today aneb Končím se životem. Půjdeš se mnou?
Boží zásah
Co bylo
Co bude
Všechny hrůzy
Xenofobie
Jde to i s drogama
Něco na léto
Beruška dvoutečná
Logo ČCE?
Jak jsem to viděla z galerie já aneb volba synodní rady na příštích 6 let
Konec náboženských ptydepe
Modlitba za zemřelé city
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:



ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Ach ta láska Mudr Vladimír Čapek
Onanie
Onanuju a když se dívám na holky, rozvíjím často
velice erotické představy. Je to hřích?
Trápí mne výčitky svědomí.
MUDr. Vladimír Čapek, dětský a dorostový psychiatr
 
Nejprve trochu perfekcionizmu: Onan (Gen. 38,9) nemasturboval, nýbrž prováděl coitus interruptus (přerušovanou soulož), aby nezplodil potomstvo se svou švagrovou, vdovou Támar. Termín onanie je nesprávný, jakkoli je široce vžitý. Adekvátní pojem masturbace (manus = ruka, stuprare = zneuctít, hanobit) je ovládání vlastních genitálií za účelem sebeukájení.
     Něco vývojových poznámek: téměř všichni kojenci masturbují, známé jsou „poplachy“ někdejších jeslí a v současnosti některých mateřských školek v tom smyslu, že tam mají „úchylné“ děti, které se třou o rohy postýlek, svírají nápadně nožičky a jsou přitom zarudlé v obličeji. Takže možno v této souvislosti připomenout okřídlený úvod Sigmunda Freuda do jedné z jeho přednášek : Dámy a pánové, každý z nás někdy v životě onanoval. Kdo tvrdí, že tak nečinil, onanuje dosud. V dětství je masturbace stejně normální jako cumlání, šťourání v nose nebo okusování nehtů. Vlivem výchovy se tento sklon většinou utlumuje, silně se rozšíří pak v pubertě. V r.1998 v jednom souboru uvedlo 84% mužů a 58% žen, že někdy v životě masturbovali, začátky této aktivity bývají u obou pohlaví mezi 13. a 15. rokem.
     Masturbace bývala v minulosti spojována s pocity strachu a viny, leckdy bývala až drasticky některými vychovateli trestána, docházelo i k psychickému poškozování dospívajících jedinců. Tak ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století bylo masturbujícím dětem vyhrožováno např. tím, že dostanou žloutenku, že jim „vyschne mícha“ nebo že budou mít kruhy pod očima a pod. Bolestné bývaly zmatky a rozpaky důsledně vedených chlapců z katolických ortodoxních rodin, když se chystali ke zpovědi a přemýšleli o tom, zda se ke svému počínání mají přiznat. Někdy na ně (osobní sdělení) byli kněžími dotazováni. Terminologie bývala archaická, tajuplná a matoucí. Byli třeba zkoumáni, zda „prznili své tělo“ a pod. Po II.vatikánském koncilu tyto praktiky většinou ustoupily. V současné době u nás považují masturbaci za přirozený projev sexuality zhruba 2/3 dospělých mužů i žen.
     Masturbace je projevem založení sexuální touhy a jakýmsi procvičováním orgazmu „nanečisto.“ Lidé, kteří v dětství nemasturbovali, nacházejí mnohdy těžko uspokojení v normálním pohlavním styku. Postupné přepólování sexuálních sklonů z vlastního těla na cizí je součástí procesu zrání člověka. Úchylnou formou autoerotiky se masturbace stává pouze tehdy, když je stálou náhražkou pohlavního styku. Čím větším zvykem se stane, tím více se představy, které vyvolává a které ji doprovázejí, vzdalují od reality přirozeného pohlavního života. Sama o sobě je neškodná.
 
 
 
 
Diskusní fórum k článku Onanie:    | vložit příspěvek |