ročník 44/2003:
                   
036Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Veni creator spiritus!
Zastavení
Nešťastní jsou ti, kdo mají srdce nečisté; oni působí rozdělení.
Ctnosti a neřesti
Zvláštní neřest
Co o tom čteme v Bibli:
Na koho se obracíte, když jste zoufalí?
Ve výtvarném umění
Propadáte někdy zoufalství?
Evangelická akademie Náchod
O své roli jsem moc nepřemýšlel
Evangelické Vody
Onanie
Norway.today aneb Končím se životem. Půjdeš se mnou?
Boží zásah
Co bylo
Co bude
Všechny hrůzy
Xenofobie
Jde to i s drogama
Něco na léto
Beruška dvoutečná
Logo ČCE?
Jak jsem to viděla z galerie já aneb volba synodní rady na příštích 6 let
Konec náboženských ptydepe
Modlitba za zemřelé city
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Nápadník  
Něco na léto
FK
 
Ač ,oficielně' začne až 21.června, ozývá se léto vydatně už nyní. Nejen počasím, ale hlavně diáři plnými prázdninových akcí. Ty jsou různorodé. Na některé se chystáte jako účastníci, jiné připravujete sami. Zkušení organizátoři mají spoustu nápadů. Jiní hledají inspiraci. Sami třeba nemáte moc zkušeností nebo hledáte něco nového, přemýšlíte ještě, jak to pojmout, pro jakou aktivitu či náplň se rozhodnout.
     Poohlédněte se, co se děje kolem Vás. Můžete vyrazit na „obyčejný“ puťák. Pokud si netroufáte vyrazit jen tak se spacákem a karimatkou (v lepším případě se stanem), využijte k noclehům fary. Jsou dobré i jako zálohy pro špatné počasí. A nemusíte zůstat jen u těch (českobratrských) evangelických, katolické bývají také otevřeny (ptejte se přes Diecézní centra mládeže). Když vyrazíte na kolech, možnosti „ubytování“ se ještě rozšíří: - máte větší dolet. Není špatné mít cíl na nějaké jiné akci. Mnozí takto končí například na festivale v Jimramově.
     Někdy je vhodnější zůstat na jednom místě. V tom případě je potřeba věnovat více času přípravě programu. Ostatně i tak můžete nemálo cestovat. A to dokonce s daleko větším doletem nejen v prostoru, ale také v čase. Cestujte po různých městech světa. Seznamte se s tamní kulturou, hudbou, jídelníčkem. V oblečení se obyvatelé města mohou také hodně lišit. Vymyslete si k tomu nějakého průvodce. Nevadí, že je fiktivní - ti toho hodně ví, občas něco dokreslí a obohatí vlastní fantazií, navíc se od nich můžete nechat přenést do libovolné doby - minulé i budoucí. Víte, co všechno se v různých dobách vyrábělo a jaké se k tomu používaly techniky? Fiktivní průvodci vám mohou také přichystat nějaký ústřední motiv, poklad, kolem kterého se vše točí, o to může být zaujetí účastníků větší. Ti také potřebují dostatečné vyžití při hrách, bojovkách apod. Inspirujte se např. Lipnickými školami (vyšlo v nakladatelství Portál, stejně jako mnohé jiné knihy s podobnou tematikou). Spoustu her také najdete na internetu. Podívejte se třeba na http://www.hra.cz, kde je encyklopedie her i odkazy na další stránky.
 
Omlouváme se Romanu Mazurovi, že v minulém čísle jsme jako autora Nápadníku uvedli místo Romana Petr.
 
Ručně a stručně  
Beruška
dvoutečná
Marie Medková
 
„Svatodušní svátky jsou tu a jaro už vládne spolu s létem, což nám dávají najevo i všelijací hmyzové v přírodě. A tak si i my přispěcháme se svou stvořitelskou troškou a uděláme jednu maličkou berušku. Co potřebujeme: asi 10 cm měděného či jiného tenkého drátku (dá se sehnat v domácích potřebách či elektru nebo v obchodě s potřebami pro včelaře), 11 černých a 16 červených malých korálků .
     Nejprve na drátek navlékneme korálky v pořadí červený, černý, 3 červené, černý, 2 červené. Potom konec drátku, který máme v levé ruce, provlékneme pěti korálky (2 červené, černý, 2 červené), které jsou blíže ruce pravé. Tak nám vzniknou první dvě řádky krovek. Dál pokračujeme podobně:
  1. řada: červený, černý, červený, černý, červený, černý, červený
  2. řada: 3 červené, černý, 3 červené
  3. řada: 5 černých
  4. řada: 3 černé
Nakonec zbývají tykadla. Měla by být asi 0,5 cm dlouhá. Vytvoříme je tak, že na oba konce drátku upevníme černý korálek. Jak? Navlečeným korálkem protáhneme drátek znovu, aby vzniklo očko, které utáhneme. Jen pozor, ať beruška letí správně do nebíčka a ne do peklíčka...
 
 
Beruška v nadživotní velikosti
 
 
 
 
Diskusní fórum k článku Něco na léto: počet příspěvků: 1     |zobrazit diskusní fórum | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Beruška dvoutečná:    | vložit příspěvek |