ročník 49/2008:
                   
088Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Smíření, nebo bomby. A nic mezi tím
Dvojpřikázání lásky
Smíření
Smíření Čechů a Němců
Poděkování, Jarní úklid
Buddhismus a násilí
Věřím v Ducha svatého
Jiří Smrž
Zase svezli barevné kontejnery jedním vozem!
Stahování obrázků z internetu
Rozcházíme se
Las Vegas? Dobrá škola!
Tour de Moravie
Karamazovi
Orangutan v továrně
Bathory
Tiger Lillies: Londýnský kabaret dobývá Prahu
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
ZASE SVEZLI BAREVNÉ KONTEJNERY JEDNÍM VOZEM!
Magdalena Férová

Viděla jsem to na vlastní oči! A to pořád učím jak správně třídit:
Papír – co je papír většinou poznáte, jen musíte vědět, že do modrého kontejneru nepatří pokud je povoskovaný, mastný nebo znečištěný. Kdo by taky chtěl recyklovaný papír z posmrkaných kapesníčků. Kovové svorky ze sešitých papírů a plastová okénka z obálek sundávat nemusíte.
Sklo – taky není problém poznat. Většina obcí má kontejner zvlášť na bílé a na barevné. Pokud se totiž barvy smíchají, těžko se z nich vyrábí znovu bílé sklo. Sklo také musí být pro další zpracování neznečištěné, proto do těchto kontejnerů neházejte porcelán, keramiku ani zrcadla. S etiketou a kovovým kroužkem už si ve sklárnách musí umět poradit, ale nic nezkazíte tím, že je sundáte.
Plast – tady nastává trochu zádrhel. Jsou totiž obce, kde se třídí pouze PET láhve, protože se nejlépe zpeněžují a je pro ně snadnější využití. Jinde se ale třídí plast všechen. Informace by měly být napsány přímo na kontejneru nebo vám poradí na obecním úřadě. PET láhve mají u symbolu tří recyklačních šipek zkratku PET nebo číslo 1. Ostatní plasty, které mají zkratku PP, LDPE, HDPE (zkratky chemických sloučenin, z kterých jsou vyrobeny) případně číslo (5, 4 a 2) se dají také recyklovat, sice z nich nevznikne tak kvalitní surovina, ale na patníky, obrubníky a lavičky se hodí. I polystyren (PS nebo 6) se dá třídit, ale lepší je ho nekupovat, protože jeho výroba dost zatěžuje životní prostředí. Znamená to vyhýbat se masu, sýrům a zelenině balené na táccích a kupovat raději na váhu. Také některé kelímky od jogurtů a podobných potravin jsou někdy z PS, i když na to nevypadají. Plastem který je nejlépe nekupovat vůbec je PVC, které se často skrývá pod číslem 3. Tento problematický plast s vysokým obsahem chloru znečišťuje životní prostředí jak při výrobě a může i při likvidaci. PVC nelze recyklovat a pokud se do recyklační linky dostane i menší množství než 1%, dojde ke znehodnocení celé „várky“. PVC může také obsahovat změkčovadla s negativním vlivem na lidské zdraví, která se z něj mohou uvolňovat. To je problematické zvláště u hraček a potravin. Kdo chce vědět více o negativních vlivech PVC a v jakých výrobcích je obsaženo, nechť se podívá na: http://pvc.arnika.org/
PET láhve sešlápnout, etikety a víčka je možné nechat. Plasty není potřeba před vyhozením vymývat – stačí vyškrábat (jogurt) nebo vypotřebovat (šampon). Pokud ale kelímky skladujete, určitě nechcete, aby vám na zbytcích jogurtu vyrostl nový život, proto je raděj vypláchněte.
Nápojový karton – krabice od mléka, džusů a kysaných nápojů bývají označeny C/PAP. Znamená to, že jde o kombinovaný obal s převahou papíru. Převládá sice papír, ale zároveň obsahují vrstvu plastu a často hliníku. Z těchto obalů se mohou vyrábět lisováním izolační desky pro stavebnictví nebo se v papírnách rozmočí a papír se recykluje a plast a hliník se spálí. Zvláště ty s hliníkovou vrstvou je ale lepší vůbec nekupovat – škoda hliníku. Nápojové kartony se sbírají buď samostatně nebo společně s plasty či papírem. Opět záleží na obci. Správný kontejner poznáte podle velké oranžové samolepky.

…a oni to svezou jedním vrzem, jedním vozem.
Víte proč? Protože ne každý třídí tak pilně jako vy. A pokud někdo nasype směsný odpad do papíru, pak prostě nezbývá nic jiného než špinavý znehodnocený papír na skládku odvézt. Pokud jste však viděli jak svozová společnost odváží krásně vytříděný plast či běloskvoucí papír na skládku, pak to oznamte na obecním úřadě. Obec by to mělo zajímat, protože za odvoz na skládku platí mnohem víc peněz.
 
 
EKOKO
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Zase svezli barevné kontejnery jedním vozem!:    | vložit příspěvek |