ročník 41/2000:
                   
011Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
Blahoslavenství
Z čeho máte v životě největší radost?
Jediné potěšení v životě i smrti...
Co to k čertu je ta Diakonie
Jaroměř a Rokycany
Neděle - nedělej
S nedělí na věčné časy
Čím jest nám neděle?
Honzo, co to vůbec je ten COM?
Malíři
Stanovisko k ČT
Mučedníci současnosti
Maxmilián Kolbe - Ve věku masových vražd
Koncertní písně
Kytice
Pravidla moštárny
Gabriel García Márquez - O lásce a jiných běsech
Ve škole
Tož tvoř
Široširou plání
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
  Mládež
Honzo, co to vůbec je ten COM?
  Radka Včelná zpovídá předsedu COMu Jana Duse, faráře z Poličky
 
Honzo, co to vůbec je ten COM?
    Com je zkratka pro Celocírkevní odbor mládeže, tedy poradní odbor Synodní rady pověřený prací s mládeží. Většinu jeho členů (5 mládežníků a 4 faráře) volí jednou za dva roky zástupci mládeže ze seniorátů, pak k COMu také patří tajemnice synodní rady a jeden člen synodní rady. V tuto chvíli jsou členy COMu: Eva Drozdová, Marie Jirků, Hana Pfannová, David Balcar, Martin Balcar, Martin Fér, Jakub Keller, Ondřej Matějka, Honza Dus, Bonďa Blažková, Květa Šilarová a Daniel Ženatý.
 
K čemu je COM dobrý?
    Byli jste na sjezdu mládeže v Chrudimi? No vidíte, sjezdy jsou asi náš největší úkol. Pracujeme na tom celý rok. Začneme výběrem města, sály, jídelnami, tělocvičnami, pak mluvíme o hlavním tématu a zaměření jednotlivých přednášek, sháníme přednášející a nakonec všechno na místě organizujeme. Je s tím nejenom spousta přemýšlení, ale také psaní a telefonování, o které se starají především Bonďa s Květou.
    Kromě toho pomáháme připravovat kurzy pro mládež. Je jich spousta - čtyři v zimě a pět v létě - bývají určené buď pro starší nebo mladší mládež, jeden je dokonce mezinárodní s hosty z ciziny a přednáškami v angličtině.
 
Tak to jsou pravidelné každoroční akce. Chystáte něco navíc?
    Shodli jsme se, že bychom chtěli více podporovat sdružení mládeže ve sborech. Připravujeme pár věcí, ta první je trošku jinak pojatá porada delegátů mládeže. Letos nebudeme volit, to jsme si užili loni, místo toho nabízíme seminář pro každého, kdo chce pracovat s mládeží - skutečně pro každého, nejen pro oficiální delegáty. Uslyšíme o tom, co je možné s mládeží ve sboru podnikat, a pak si to vyzkoušíme v řadě různých dílen. Už teď si poznamenejte do kalendáře 31. března v Praze.
    Chystáme však i další věci: snažíme se navázat užší spolupráci se seniorátními odbory mládeže a připravujeme pro vás seznam literatury, která může být při práci s mládeží užitečná.
 
Jaké jsou tvé osobní představy, vize a plány?
    Můj nejsilnější dojem z naší práce s mládeží je, že jsme ukrutní amatéři. Nikdo z nás nepracuje pro mládež naplno, doslova si krademe kousky času - laici jako faráři. Před deseti lety to asi nešlo dělat jinak, dnes však, mám dojem, se mnohem více pozná, jestli děláte věci naplno a s určitou mírou profesionality, nebo to honíte na koleně.
    Já považuju za velmi podstatné, aby tu vedle nás byl člověk, který se cele zaměří na práci s mládeží. Jako COM už o potřebnosti faráře či farářky pro mládež mluvíme dlouho. Vidíme, že potřebujeme člověka, který by spojoval mládež různé spirituality v naší církvi, organizoval vzdělávání vedoucích mládeží, podporoval mládež v seniorátech, usiloval o ekumenickou spolupráci, hledal nové metody práce s mládeží... Mám dojem, že teď se nám daří tuto věc posouvat kupředu - synodní rada projednává právní rámec faráře pro mládež, květnový synod o něm bude jednat, my jsme právě teď oslovili zajímavého kandidáta... Držte nám palce!
 
Poslední slovo?
    Budeme rádi, když nám napíšete své nápady, náměty, připomínky, kritiku. Nejlépe e-mailem na adresu: mladez@evangnet.cz