ročník 41/2000:
                   
017Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
Ať se se mnou ve vás setkají
Máte rádi symboly a tajemství?
Co jsou svátosti?
A pamatuj na to, kdo jsi!
Co je to nevidět?
Konfirmace
Přiznám se ke konfirmaci?
Konfirmace na latríně
Hry pro první plískanice
Soudné sestry
Naděje - dobrá zpráva o naději
Katecheze na synodu
Klub zjizvených
Dvakrát Elie Wiesel
Rozvod...
Faráři na zeleno
Zvony milenia
Tož tvoř
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
  Hudba
Zvony milenia
  Daniel Dušek
 
Přiznám se, že čas od času mívám chuť na onen v očích mnoha lidí asi poněkud pokleslý hudební žánr, který můžeme nazvat třeba postmoderní či eklektický nebo dokonce ten zatracovaný New Age styl. Mám na mysli třeba Enyu nebo Vangelise. Půvabným albem tohoto druhu je „The Millenium Bell“ Mikea Oldfielda. Jak sám autor říká, chtěl tímto dílem oslavit milenium. Prostřednictvím jedenácti skladeb, které jsou inspirovány některými dějinnými epochami a konkrétními událostmi, je posluchač nesen historií posledních 2000 let. Už přitažlivé názvy skladeb jako např. „Pokoj na zemi“, „Pacha Mama (Matka země)“, „Santa Maria“, „Sluneční světlo zářící skrze mraky“, „Dóžecí palác“, „Osvobození“ nebo „Jantarové světlo“ naznačují, že se od vzniku křesťanství v prvním století dostáváme přes říši Inků, objevení Ameriky, obchod z otroky, eleganci Benátek a romantickou epochu až do 20. století. Prohibice dvacátých let, deník Anny Frankové, W. Churchill nebo zrození medií a digitálního věku, to je nedávno minulé století, které je dovršeno hymnem směřujícím k nadějné budoucnosti.
    Mikeova hudba nese nejen prvky evropské, ale jsou zde výrazné i vlivy etnické a afro-americké hudby. Pro inspiraci autor neváhal zajet na autentická místa třeba do Peru nebo Senegalu. K autentičnosti přispívá v neposlední řadě i skutečnost, že působivé vokální partie jsou nazpívány londýnským Händelovým sborem, gospelovým souborem a mnoha sólisty.
    Nebyl jsem asi sám, kdo v uplynulém roce 2000 pociťoval jakousi vnitřní euforii. V tomto rozpoložení mysli mě Oldfieldova hudba oslovila. Už sám název alba mně připomíná zvon milenia umístěný v Římě, který byl odlit z roztavených zbraní zabavených policií v San Franciscu. Symbolika naděje. Zbraně se mění na zvon, jehož hlas zní do nového tisíciletí. Poslech alba ve mně vyvolává také živou vzpomínku na baleárský ostrov Ibizu s úchvatným skalním útvarem v moři (Es Vedra). V jeho blízkosti má Mike Oldfield svoje letní sídlo. Je zřejmě i místem inspirací pro jeho tvorbu. Tento ostrov působí jako malý ráj, byl vyhledáván skupinami hippies a dodnes má atmosféru kosmopolitního místa, místa tolerance a porozumění mezi lidmi z nejrůznějších koutů země. A to si myslím, že je i poselství hudby v albu „ Zvon milenia“ .
    Takže doporučuji. Asi bych měl být více „in“ - tak teda „ je to dost dobrý“ .
 
  Kreativita
Tož tvoř
  Kristýna Žárská
 
HRY
    
  • Rozdělte se do skupinek tak po třech lidech. Řekněte aktérům jednu větu, třeba: Kdysi žila Kim Ron Su, všichni muži ji milovali, jednou zmizela a nikdy se nevrátila. Teď dejte každé skupince jedno téma např. první skupince - jak Kim Ron Su vypadala, druhé - kde žila, třetí - o čem snila, proč odešla...
    V druhé variantě této hry si každý pro sebe vymyslí roli osoby, která Kim Ron Su nějak znala, byla s ní v kontaktu - třeba mladší bratr, pošťák, pokojská, bývalý milenec. Můžete si navzájem popisovat, jak jste ji znali, co jste spolu prožili, jaká byla, proč si myslíte, že odešla. Snažte se být konkrétní.
     
  • Potřebujete rtěnku a papíry. Obtiskněte rty co nejpřirozeněji na papír. Hádejte, které jsou čí. V druhé variantě je můžete našpulit, obtisknout, postup je stejný. Pokud to chcete mít snažší, můžete papír s obtiskem nějak domalovat a pak hádat, nic tam nepsat!
     
  • Zahrajte si tichou poštu, ale místo slov si posílejte grimasy. Srovnejte zkreslení porovnáním grimasy tvůrce a posledního.
  •