ročník 51/2010:
                   
117Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Čtěte Bibli, tam to všechno je.
Berojský žid – náš vzor! (čti Sk 17,1-12)
Čti a rozuměj (čili jak číst Bibli)
Vybli bibli!
Kempování ve Strmilově
S Jirkou a Vilíkem na lovu zeleného bobříka
Zajímavosti o B/bibli
Architektura hliněných nádob
My evangelíci jsme trochu autisti
Ticho
Vlčkovicefest 2011
Dobře utajená mládež
Shakespeare a jeviště svět
12 z Ruska
Všimli jsme si
EA Praha běžela pro Afriku
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
12 Z RUSKA
Petr Pospíšil

Strhující detektivka mezi čtyřmi stěnami jedné čečenské školní třídy. V zanedbané místnosti, která vypadá jako zrušená tělocvična, zůstanete klidně víc než 2 hodiny filmu. A nepřijde vám to. Chvílemi totiž budete strachem tajit dech. Chvílemi budete napjatí, co přijde. Chvílemi se budete muset smát. Chvílemi se budete zlobit. Ale nudit se nebudete. Film není žádnou novinkou, ale je to etuda - nebo spíš nějaký proměnlivější žánr. Nestárne.

Do jedné třídy poslal režisér Michalkov 12 porotců, kteří mají rozhodnout o životě či smrti čečenského teenagera. Obvinění zní: vražda otčíma - ruského důstojníka. Mezi porotci najdete třeba rasistického taxikáře, lékaře, televizního producenta slabé povahy, člověka, který přežil holocaust, muzikanta, ředitele hřbitova, atd. Dvanáct porotců musí jednohlasně říct: vinen či nevinen. Zdánlivě jednoduché rozhodnutí ale tak snadné není. Není to dáno jen růzností porotců - pocházejí z různých prostředí, etnik a jsou různého vzdělání. I skutečnost se může přetvářet a být nahlížena z různých úhlů. Lze se vůbec dobrat pravdy? Muži žertují, diskutují, hádají se, i na nějaký ten šťouchanec dojde, ani rekonstrukci případu se nevyhnou. A do kauzy se postupně, ale nevyhnutelně prolínají jejich osobní příběhy.

Možná znáte podobný námět ve starším zpracování ve filmu Dvanáct rozhněvaných mužů. Nutno říci, že ačkoliv je nápad převzatý, nejde o revival. Michalkov své dílo rozehrál v jiném kontextu a s jinými pointami. Jakými? To odhalte sami. A schválně jestli uhádnete, která z postav je režisér sám.
V době svého vzniku byl film nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a u nás se promítal na Mezinárodním filmovém festivale v Karlových Varech.

12 (2007), Rusko, 159 min. Režie: Nikita Michalkov, hudba: Eduard Nikolajevič Artemjev. Žánr: Krimi / Drama / Thriller / Válečný. Hodnocení ČSFD:82%.


 
 
RECENZE