ročník 52/2011:
                   
117Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Čtěte Bibli, tam to všechno je.
Berojský žid – náš vzor! (čti Sk 17,1-12)
Čti a rozuměj (čili jak číst Bibli)
Vybli bibli!
Kempování ve Strmilově
S Jirkou a Vilíkem na lovu zeleného bobříka
Zajímavosti o B/bibli
Architektura hliněných nádob
My evangelíci jsme trochu autisti
Ticho
Vlčkovicefest 2011
Dobře utajená mládež
Shakespeare a jeviště svět
12 z Ruska
Všimli jsme si
EA Praha běžela pro Afriku
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
KEMPOVÁNÍ VE STRMILOVĚ
Marie Medková

 
Tanec - divadlo - film - Bible a čaj a východ. Jak to souvisí? Tohle všechno a ještě mnoho dalších programů jste mohli zažít. Pokud jste byli v polovině července na kempu mládeže ve Strmilově. Ne-li, můžete si o něm aspoň přečíst.
Čtyři hesla na úvodu značí čtyři dílny. Jednu z nich si člověk vybral při přihlašování a na kempu jí dal dost času. Taneční dílna pod vedením Jany Lintimerové se věnovala street dance a jazz dance. Divadelníci se s Janou Křenkovou učili vnímat sebe i druhé, mluvit a hrát. Do narození filmu od početí po "dítě" se více než aktivně zapojili účastníci filmové dílny v čele s Lubošem Michálkem. Jiří Mrázek zas prováděl své posluchače biblickými podobenstvími. Hlavu plnou myšlenek jim pak odlehčovali Sandra Silná (Zálabová) a Jarda Pechar třeba povídáním o čaji s praktickými ukázkami.
Mezi dopoledním a odpoledním blokem dílen jste si mohli vybrat z krátkých prográmků: třeba ochutnávku bojového umění, výuku na různé harmoniky, flétny či strunné nástroje, výrobu náušnic z organzy, návštěva tkalcovny a pražírny kávy nebo něco úplně jiného. Večer nabídl třeba ochutnávku dílen, do kterých jste se nepřihlásili, cestopis z Nicaragui, koncert písničkářky Žofie Kabelkové.
Celý program byl zarámován biblickými zamyšleními a v neděli kemp skončil bohoslužbami v místním kostelíku.
Na kemp dorazili - díky finační podpoře z celocírkevní sbírky - i čtyři krajani z Ukrajiny - Dyma, Jarda, Jana a Ola. Týden s rodilými mluvčími rozhodně prospěl jejich češtině i k navázání kontaktů. Co na kempu vzniklo najdete na http://kemp.semcr.cz.

O kempu - Sandra Silná, lektorka tematické dílny
S účastníky kempu se mi pracovalo velmi dobře, byla to relativně malá skupina, takže snad každý měl možnost se rozpovídat, pokud ho něco zaujalo, říct svůj názor. Taky doufám, že o tom, co jsme během tří společných sezení probrali, budou třeba účastníci dál sami přemýšlet. Výhodou určitě bylo, že si účastníci předem vybrali, že chtějí na tematický blok přijít, a tak snad potom nebyli zaskočeni a nenudili se během programu. S tím souvisí i to, co mě asi nejvíc překvapilo - že účastníci brali témata vážně a byli celkem ochotní se zapojit do diskuze a do práce. Taky mě překvapilo, jak dobře byla zorganizovaná a vybavená čajovna :-))

Minirozhovor s účastníkem Honzou z Prahy
Když ses na kemp hlásil, znal jsi někoho, kdo se tam taky chystal?

Popravdě řečeno jen tebe a další 2-3 lidi z předchozích setkání, jinak nic.

Co jsi tam od rána do večera dělala?
Užíval si :)... Mohl jsem poznat a vyzkoušet si různá řemesla jak z filmu ( viz. kamera, scénář, střih, režie,hraní), tak spousty dalších zajímavých tvůrčích prací. Zkrátka jsem se nenudil a večer jsem byl příjemně unaven, s dobrými pocity. Šlo vidět, že každý instruktor ví, o čem mluví, a co učí, i to je velký přínos.

Co se ti nelíbilo? No v podstatě nemám jedinou nepodstatnou výtku až na postel, ale i bez ní jsem se naučil spát i na tvrdším :) Takže vlastně vše bylo fajn a těším se na další ročník, a doufám že program i lidé budou takový jako ti letos.

Minirozhovor s účastnicí Rutkou z Předhradí
Když ses na kemp hlásila, znala jsi někoho, kdo se tam taky chystal?

Znala jsem vlastně většinu biblicko-tematické dílny, kam jsem se přihlásila, a některé organizátory. Ale někteří lidé neznali nikoho nebo dva tři lidi, se kterými přijeli.

Co jsi tam od rána do večera dělala?
Dopoledne jsem měla svou dílnu s Jirkou Mrázkem a po obědě jsem si mohla vybrat z různých programů. Nadchlo mě focení se zrcadlovkou a následné vyvolávání fotek v temné komoře. Taky se mi líbil geocaching. Odpoledne jsem šla zase na svou dílnu se Sandrou Silnou nebo Jardou Pecharem.

Co se ti nelíbilo?
Program byl moc plný. Nejvíc jsme žili v těch skupinkách a nebyl zas tak velký prostor se setkávat. Chyběly mi společné hry, kde bychom se mohli víc promíchat a poznat, a prožít kemp jako jedno společenství.


CO TĚ NA TVÉ DÍLNĚ DOSTALO?
Co tě na dílně dostalo?
Adam, Havířov (film)
Nejvic mě bavilo natačeni s Lubošem - byl fakt skvěly. A samozřejmě i ostatni vedouci byli skvěli. Děcka taky byli skvěly a velmi mile mě překvapila ochota některych vedoucich.
Terka, Mariánky (divadlo)
Dělali jsme blbosti a brali jsme je vážně. To jsem vůbec nečekala. Třeba jsme běhali a hráli koně - jako malé děti. Tak to mě asi tak dostalo.
Lukáš,Nošovice (tanec)
Na dílně mne dostal jednak zápal všech zúčastněných, bylo vidět, že tam jsou rádi a že je tančení baví. Taky bych si nepomyslel, kolik se toho dá za pět dnů stihnout natrénovat, navíc v počtu 18 lidí. A v neposlední řadě jsem objevil několik nových svalů.
Dan, Oslavička
(biblicko-tematická)
Přednášejcí na mě hluboce zapůsobil tím, jak měl vše připravené, ale přitom vůbec nepotřeboval nahlížet do pomocných papírů. Nechávalo se hodně prostoru pro diskuse a vlastní zpracování textu.


Nebál ses jet na akci mezi věřící?
Po dosavadních zkušenostech v podstatě vůbec ne, díky Jakubovi už jsem nemálo věřících potkal a byli to super lidi - neměl jsem nejmenší důvod se domnívat, že tomu tak nebude i nadále :-) A vlastně ani v minulosti jsem se nebál chodit mezi věřící, proč taky? :-)
 
 
REPORTÁŽ