Bratrstvo - evangelický časopis pro mládež         číslo 4   ročník 48
 
OBSAH:
Těžký život kuřáka
Zprávy a oznámení

 

Úvodní stránka
Grafická verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha

 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL

 
 
zpět na obsah
 
Téma
Těžký život kuřáka
(a bude ještě těžší...)
Karel Nešpor
 
Před lety vyšel v anglicky psaných novinách, které vycházejí v mnoha zemích, dojemný celostránkový inzerát. Velká tabáková firma na něj umístila pár nešťastných kuřáků v dešti někde před mrakodrapem. Inzerát si kladl řečnickou otázku: „Co vyhnalo tyto lidi do deště?“ V tom, že tak vzbudí soucit nekuřáků se ale zmýlila. Podobné scény jsou naprosto běžné. V USA i v jiných zemích už nikdo netrpí, aby někdo zamořoval kouřením společný vzduch v budově, která nemá okna ale centralizovanou klimatizaci.
Na jedné odborné akci jsem bydlel v univerzitním městečku v San Diegu v Kalifornii. Před kolejí byl trávník. Uprostřed trávníku stála cedule s nápisem: „V okruhu 15 yardů od tohoto místa je povoleno kouřit.“ Takový výběh pro kuřáky.
Protikuřácké tendence se začínají objevovat i v Evropě a mnohé země včetně České Republiky zpřísňují své předpisy. Za prodej tabáku nezletilým nebo za kouření tam, kde to není povoleno, může být u nás uložena pokuta až 50 000 Kč jednotlivci a až půl miliónu organizaci. Není daleko doba, kdy si zaměstnavatelé budou vybírat nekuřáky – jsou zdravější a lépe se soustředí na práci. Navíc kouření v pracovním prostředí má rizika samo o sobě a nemusí se jednat pouze o práci ve skladišti dynamitu.

Méně známá rizika
Kromě známějších rizik kouření (srdeční nemoci, záněty průdušek, astma u dětí, horší tělesná výkonnost, rakovina plic, poškození plodu, jestliže těhotná žena kouří) existují některá méně známá. K nim patří vyšší výskyt rakoviny močového měchýře u kuřáků, předčasné stárnutí pleti (ohníčky před obličejem dokáží kůži vyudit), poruchy potence u mužů a menstruační problémy u žen, poškození sítnice a tedy zraku, poškození závěsného aparátu zubů. Kuřák, který si kouřením přivodil onemocněné tepen dolních končetin, musí od lékařů vyslechnout varování: „Buď přestanete kouřit, nebo bude nutné nohu amputovat.“

Skryté souvislosti
Dvě hodiny bez cigarety stačí silnému kuřákovi k tomu, aby dostal odvykací stav. Kuřák, který nemůže kouřit během maturity, přijímacích zkoušek nebo konkurzu na dobré místo, je v nevýhodě. Místo toho, aby se pořádně soustředil, utíkají jeho myšlenky k hnědému moru.
Zdravotní rizika kouření ještě zesilují další vlivy, třeba i hormonální antikoncepce. Pití alkoholu zvyšuje riziko rakoviny hltanu, kouření ho zvyšuje také, ale když někdo kouří a pije alkohol, je riziko rakoviny hltanu vyšší než by odpovídalo součtu rizik pro tyto škodliviny.
Podle výzkumů, které byly prováděny i u nás, kuřáci v porovnání s nekuřáky mnohem častěji kouří marihuanu a zneužívají jiné drogy.

Příčiny kouření, kouření a společnost
Na otázku, proč lidé kouří, neexistuje jednoduchá odpověď. Příčinou kouření je vzájemné působení rizikových a ochranných činitelů. Můžeme si je představit jako hráče v černých a bílých dresech, kteří bojují o plíce člověka. Rizikové a ochranné činitele se nacházejí na různých rovinách, počínaje tělesným i duševním vybavením jednotlivce a konče společností. Příklady ochranných činitelů: Vřelá, vstřícná a dostatečně pevná výchova, zdravě žijící vrstevníci, schopnost zvládat stres a umět se uvolnit, kvalitní způsoby trávení volného času, obtížnější dostupnost tabáku. K ochranným činitelům patří i duchovní život.

Rizikové činitele působí v opačném směru a patří k nim třeba tabáková reklama a sponzorování různých akcí tabákovým průmyslem. Rizikovými činiteli jsou i nízká cena tabáku nebo společnost kuřáků. Riziková je také skutečnost, že tabákový průmysl přispívá do pokladen politických stran a i jinak ovlivňuje politické reprezentace v mnoha zemích. Např. podle serveru iDNES firma Tabák v roce 1996 věnovala tehdy vládním ODS, ODA a KDU-ČSL po dvou a tři čtvrtě milionech Kč.
Nejzávažnějším rizikovým činitelem je ale skutečnost, že tabák je návyková látka vyvolávající závislost. V Jižní Americe dávala jedna tabáková firma dětem cigarety zdarma, aby z nich vychovala celoživotní zákazníky. Většina kuřáků později lituje toho, že začali kouřit. Ne každému z nich se ale podaří přestat. Proto je nejlépe s kouřením nezačínat nebo zamáčknout rakovinovou tyčinku dřív, než vznikne závislost.
To, že nekuřák chrání životní prostředí a nepodporuje tabákový průmysl a jeho bezohledné chování v rozvojových zemích je prospěšné nejen pro společnosti, ale i pro něj.

Lepší možnosti
Co se stresem: raději nekouřit, absťák po nikotinu stres jen zvyšuje. Kromě toho se stres (a také úzkosti, deprese i hněv) dá mírnit tělesným cvičením, relaxačními technikami, tím, že se člověk svěří, modlitbou, nebo třeba hlubokým a pomalým dýcháním do břicha s prodlouženým výdechem.
Jak zaměstnat ruce: Čínští obchodníci otáčeli na uklidnění v dlani dva vlašské ořechy, různé náboženské tradice používají růžence. Lidé u nás často zaměstnávají své ruce mobilními telefony.
Jak se zbavit rozpaků ve společnosti: Sociální dovednosti se dají naučit, jako třeba jízda na kole, nebo plavání. S trochou cviku se člověk dokáže seznámit i udržet hovor. Obtížné situace se dají předem nacvičit. Tak se ostatně připravují na televizní debaty i kandidáti na amerického prezidenta.
 

 
HLEDÁME SPOLUPRACOVNÍKY
Čteš rád/a Bratrstvo? Chtěl/a bys do něj také přispívat? Rád/a by ses navíc podílel/a na jeho tvorbě? Právě o Tvou spolupráci stojíme.
Napiš: Bratrstvo, Jungmannova 9, 111 21 Praha 1,
e-mail: bratrstvo@evangnet.cz.
 
Čísla 7-10 z roku 2005, celý ročník 2006, 2007 a starší čísla letošního ročníku jsou dostupná k prohlížení a čtení v PDF formátu.
 
I letos pro Vás připravujeme instantní programy na setkání mládeže. Článek, kde se dozvíte více naleznete ZDE.
První obraz stáhnete ZDE, druhý můžete najít ZDE.
 
Vážení čtenáři, rádi bychom zlepšili naší práci v redakci. Proto se na Vás obracíme s prosbou o zpětnou reflexi vyplněním elektronického dotazníku. Děkujeme. Za redakci Jitka Čechová
 
Bratrstvo 10.
Tématem prosincového Bratrstva je Modlitba. Kdy, kde, jak se modlit? Činíme tak dostatečně, soustředěně? Modlitba v jiných tradicích.
Dále se můžete těšít na rozhovor s písničkářkou Evou Henychovou a Elen Jurčovou, kandidátkou na Miss UK.
Nebudou chybět recenze, biblické nakopnutí, komiksy a mnoho dalšího.
Příjemné čtení.

zpět na obsah