Bratrstvo - evangelický časopis pro mládež
číslo 3 ročník 52
archiv
OBSAH:
Leť!
Anketa: Proč ve svém díle používáte motiv anděla?
Zprávy a oznámení
Úvodní stránka
Grafická verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
počítadlo ZEAL
Úvodník
Leť!
Marie Medková
Andělé jsou poslové. Ve filmu, v literatuře, v Bibli. Poslové různých zpráv. Ty dobré s příchutí naděje nám dávají křídla. Snad proto si anděly představujeme právě s perutěmi. Ty horší nás uvrhnou do beznaděje, nebo i vzteku. Možná máte kolem sebe mnoho andělů, možná se sami anděly stáváte. V současné kultuře, která má ke křesťanství daleko, se objevují tyto postavy často. Nechybí nám ti, kdo znenadání pomohou, potěší, pozvednout mysl? Nehledáme jasné a zřetelné odpovědi "ústy anděla" na naše otázky? Umíme rozpoznat hlas Božího vzkazu?
Přeji utěšené jaro, Marie Medková, farářka mládeže
Poslem se stávám teď i já. Podle usnesení Synodní rady ČCE, která časopis vydává, se má stávající podoba časopisu změnit dle následujícího.
Usnesení SR z 8.2.2011
"SR považuje za významné vydávat časopis pro mládež, stávající formu však považuje za nadále neúnosnou. SR konstatuje, že ze širokého spektra evangelické mládeže se časopis Bratrstvo orientuje pouze na její úzkou výseč. SR žádá redakční radu Bratrstva a COM, aby časopis formovali i prezentovali tak, aby oslovoval především mladší mládež (12-18 let), nezaměřoval se pouze na úzkou komunitu kolem COMu, ale byl otevřený mladým ve sborech a v seniorátech, studentům evangelických akademií i nově příchozím do církve.
V říjnu 2011 SR znovu posoudí orientaci časopisu a rozhodne o jeho další existenci. Do té doby je SR otevřena dalším rozhovorům v této věci."
O dalším osudu časopisu bude rozhodnuto na základě návrhů pracovní skupiny:
Usnesení SR z 22.2.2011
"Synodní rada jmenuje pracovní skupinu ve složení Michael Erdinger - předseda, Petr Chlápek, Magdalena Trusinová, Hana Běťáková, Lenka
Juřenová a Rut Junová a ukládá této skupině, aby do 28.9.2011 předložila variantní možnosti koncepce časopisu pro mládež ČCE."
Téma
Anketa: Proč ve svém díle používáte motiv anděla?
Šárka Schmarczová
MICHAEL VIEWEGH, spisovatel:
Zjevnou inspirací k novele "Andělé všedního dne" byla smrt mého otce; proč se do knihy dostala ona partička svérázných, leč laskavých andělů, nedovedu vysvětlit.
Na anděly v tradičním slova smyslu nevěřím, chápu je spíše jako "síly dobra" či "pozitivní energii", která je kolem nás.
PETR PAZDERA PAYNE, spisovatel a výtvarník:
Andělé jsou nositeli dobrých inspirací a jako s takovými je třeba s nimi v tvorbě i v životě počítat. To neznamená, že by se postava anděla musela v díle explicitně objevovat. Jejich pravá přítomnost se nutně nekryje s jejich zobrazením. Sám za sebe, co se andělů týče, dávám přednost jejich nepřiznané působnosti. Nicméně téma andělů mě zajímá a líbí se mi např. andělé Paula Kleea či Andreje Rubleva anebo Wendersův druhý film o berlínských andělech.
Za nejvýraznější výskyt motivu anděla ve vlastních textech považuji následující větu v jedné ze svých nejstarších povídek: Tušila, že tehdy, když maluje, je svůj, v objetí, či obětí andělů a múz, a cítila se být pro něho nepotřebnou. A potom se mi andělé taky vetřeli do názvu dramoletu Andělé na hlavu padlí.
SLÁVEK KLECANDR, člen a textař skupiny Oboroh:
Vzpomínám, ve kterém mém textu se anděl objevil. Vybavuji si teď rychle jen dva. V písničce Anděl (z alba "Nocí mořem") jde o sarkastickou metaforu karikující lidskou tupost směrem k věčnému a čistému. Anděl v textu písně Kdesi (z alba "Ve věci probuzení") odkládá plamenný meč z prahu brány ráje. Už nebude potřeba. To je také myslím dost jasná metafora, tedy nikoli věcný popis reality.
Anděly jinak nevnímám jako konkrétní bytosti, tedy jako transcendentní osobnosti se subjektivním vnímáním světa. Anděl - angelus je posel. Posel boží. Pro mě je to vlastně personifikace živého VZTAHU Boha k člověku.
MICHAL HORÁČEK, textař a spisovatel:
Anděl se v mých textech objevuje ode dávna, už na mém první autorském
albu Potměšilý host byl "Zlatý anděl Gabriel v modrých botách Addidas".
Použil jsem ten motiv kdykoli jsem chtěl naznačit, že situace vypravěče
není banální, ale něčím zvláštní, významná. Anděl je angelos, tedy
doslova posel, ale nikoli messenger, který nám doručí upomínku za
nezaplacenou platbu, nýbrž zprávu, která nás k něčemu vyzývá, k něčemu,
čeho bychom se nenadáli. Příjemce andělovy zprávy je vždycky překvapen,
zaskočen tím, že byl jako příjemce takové zprávy vyvolen: Panna Maria
podobně jako Sára nebo Prorok Muhammad. Nesní snad každý z nás tajně o
takovém vyvolení, který by jeho život postavilo do úplně jiného světla a
dala mu zřetelný smysl? Je to asi tenhle sen, který mě fascinuje, a
proto o andělích občas píšu.
Anděla vnímám jako posla. Tím chci říct, že ne jako Boha, plést
bychom si to neměli. Anděl nepřináší zprávu ze svého rozhodnutí, ale z
pověření vyššího. Protože je to zpráva zvláštního druhu, i posel je
zvláštní. Věřím nicméně, že anděl umí pěkně zpívat a andělské kůry jsou
nejspíš bezkonkurenční sbor. Kdo ví, třeba si je aspoň někdo z nás
jednou poslechne.
HLEDÁME SPOLUPRACOVNÍKY
Čteš rád/a Bratrstvo? Chtěl/a bys do něj také přispívat? Rád/a by ses navíc podílel/a na jeho tvorbě? Právě o Tvou spolupráci stojíme.
Napiš: Bratrstvo, Jungmannova 9, 111 21 Praha 1,
e-mail: bratrstvo@evangnet.cz.
|
|
Čísla 7-10 z roku 2005, celý ročník 2006, 2007 a starší čísla letošního ročníku jsou dostupná k prohlížení a čtení v PDF formátu.
|
|
I letos pro Vás připravujeme instantní programy na setkání mládeže. Článek, kde se dozvíte více naleznete ZDE.
První obraz stáhnete ZDE, druhý můžete najít ZDE.
|
|
Vážení čtenáři, rádi bychom zlepšili naší práci v redakci. Proto se na Vás obracíme s prosbou o zpětnou reflexi vyplněním elektronického dotazníku. Děkujeme. Za redakci Jitka Čechová
|
|
Bratrstvo 10.
Tématem prosincového Bratrstva je Modlitba. Kdy, kde, jak se modlit? Činíme tak dostatečně, soustředěně? Modlitba v jiných tradicích.
Dále se můžete těšít na rozhovor s písničkářkou Evou Henychovou a Elen Jurčovou, kandidátkou na Miss UK.
Nebudou chybět recenze, biblické nakopnutí, komiksy a mnoho dalšího.
Příjemné čtení.
|
|