Internet
Hry pro první plískanice
  Luboš Kratochvíl
 
Nechci strašit ani vyhrožovat, ale babí léto si to může každou chvíli rozmyslet a plískanice stojí za dveřmi. Tvůrci zábavy pro setkání mládeže nebo víkendy s dětmi a různé sešlosti tak přijdou o možnost realizovat alespoň část programu venku. Aby nepřišla ponorková nemoc v teplé a suché klubovně, usedněte ke klávesnicím, nažhavte modemy a dejte se inspirovat několika servery, které se věnují hrám v místnosti.
Často připravují stránky o hrách studenti vysokých škol, kteří samozřejmě své nápady také v praxi používají. To je příklad adresy: http://pavelek.baf.cz/hry/, na které najdete seznam více než desítky jednoduchých her. Pravda, tvrdit o všech, že jsou objevem Ameriky, je příliš přehnané, ale rozhodně několik her, které nehraje každá druhá mládež, určitě najdete. Další 'akademický' seznam her je na serveru http://www.fi.muni.cz/~xpelanek/hry/, i když v jeho případě je pro hraní pod střechou určena jen asi třetina návodů. Se zajímavým a neotřelým programem na mládež vám pomohou také stránky na adrese http://hyperlink.cz/bila_skala/, kde najdete například manuál k zajímavé celomládežnické hře KOJENÍ. Neméně užitečná je stránka http://www.isibrno.cz/~sadovsky/. A dva nejlepší nakonec. Kromě her i další mládeži užitečné informace jsou k mání na adrese http://www.informacnik.cz. Nejlepší orientaci pak nabízí stránka s jednoduchým názvem http://www.hra.cz, kde je k dispozici rozlišení her podle několika charakteristik. Mimo věku účastníků lze vybírat hry také podle prostředí (les, klubovna, tělocvična, louka atd.), stupně fyzické a psychické zátěže, počtu zúčastněných. Vybrat si můžete ale také cíl hry - výchova, zábava, ! roční období, nebo podle doby, kterou budete potřebovat na důkladnou přípravu.
 
  Co mne zaujalo
Soudné sestry
Filip Dušek, student pedag. fakulty obor čeština, literatura   Filip Dušek
  student pedag. fakulty
  obor čeština, literatura
 
„Celá Plocha jest jevištěm!“ Že to odněkud znáte? Co tohle: „Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se najednou dějí nepředstavitelné věci. Kdo stojí mezi královstvím a zkázou?“ Už víte? Ne?! Jde o divadlo a část z díla anglického spisovatele Terryho Pratchetta o „Úžasné Zeměploše“. Dejme to dohromady a vyjde inscenace „Soudné sestry“ v pražském Divadle v Dlouhé, kterou pro české nastudování upravila režisérka Hana Burešová s dramaturgem Štěpánem Otčenáškem.
    Po usednutí do sedadla se na vás přímo vyvalí úžasná hra slov precizního překladu Jana Kantůrka a rychlý sled bizarních situací. To nabízí již kniha, ale teprve jeviště ukáže pravý rozměr fantazy příběhu. Výtvarník se prostě nemusel omezovat zobrazením reálného prostředí a postavy jako by si samy vybraly herce, navíc atmosféru dokresluje hudba, která používá citace ze známých děl i rytmy irské hospody. Zkrátka se celé tři hodiny má divák na co dívat a čemu divit.
    Příběh v sobě nezapře shakespearovskou inspiraci (Macbath naruby) a pod nesmírnou hloubkou humoru najdeme i známé: „Svět je jedno velké jeviště a my jsme na něm herci.“ Máte-li rádi humor a fantazii, je to představení právě pro vás, a ti náročnější mohou v inscenaci zkusit hledat, kdo asi to velké lidské jeviště režíruje.

Bratrstvo 7/2001