Ručně a stručně  
Ručni vazba
(2. díl)
Samuel Titěra
 
Celý blok sešitých přehnutých papírů stiskneme v knihařském lisu nebo mezi dvěma dřevěnými hranolky ve svěráku. Hřbet důkladně natřeme lepidlem (Herkules) a necháme zaschnout. Několikrát opakujeme. Nakonec přelepíme proužkem gázy nebo plátna.
    Tvrdší papír (120 g/m2) rozpůlíme a oba díly přeložíme. Slepený knižní blok natřeme na boku u hřbetu lepidlem v proužku asi 4-5 mm (pomůžeme si přiložením pomocného papíru). Přeložený list tvrdšího papíru přilepíme přehnutou stranou asi 1 mm od hřbetu (viz obr.). Totéž na druhé straně. Tyto listy nám budou sloužit k zavěšení do desek. Nyní nastává náročná část - ořez. Funkci speciálních strojů můžeme nahradit dvěma hladkými špalíky tvrdého dřeva, mezi které do svěráku sevřeme blok papírů, tak aby vyčuhoval asi o 1,5 mm. Nyní potřebujeme nůž: dlouhý a velmi ostrý. Některý z kuchyňských nožů (pevný, kovaný), důkladně nabroušený by mohl stačit. Řežeme těsně podle hranolů, krátkými šikmými řezy, které plynule navazujeme. Doporučuji si toto nejdříve vyzkoušet na nějakém tlustším špalíčku papírů (např. na starém sešitu). Snažte se spíše o plynulost než o přesnost a rovnost. Ořez by měl být především hladký a krásný.
    Ořízlé strany můžeme natřít vodovou barvou a rozpuštěným včelím voskem, nerovnosti se zahladí a hrana víc vydrží. Nyní je knižní blok připravený k zavěšení do desek. Potřebujeme tvrdý (cca 1-1,5mm) karton asi 16 x 23 cm (ve výtvarných potřebách) a knihařské plátno (ve výtvarných nebo řemeslných potřebách, v Praze v Dlouhé ulici). Desky vyřízneme z kartonu (vlákno papíru by mělo jít svisle, aby se nekroutily) a nalepíme je na plátno. Okraje plátna přehneme dovnitř, zalepíme a růžky zamáčkneme. Vlepíme knižní blok za tvrdé krajní listy. A je to. Hodně štěstí.
 
 
Soutěž
kázání Jana z Husi
 
 
Vymyslete k tomuto obrázku text tak, aby z něho vznikl kreslený vtip
a zašlete jej redakci Bratrstva do 27. května.
Vybereme nejlepší a z nich vylosujeme a oceníme výherce.
V 8. čísle budou otištěny vybrané nejlepší vtipné komentáře z předešlých 3 čísel.
 
1. cena: CD (např. od Karla Vepřeka, Slávka Klecandra, Sváťi Karáska či od Beranů)
2. cena: předplatné Bratrstva na další rok
3. cena: knížka (z nakladatelství Eman, Mlýn, Středokluky, Kalich)

Bratrstvo 5/2002