ZAJÍMAVOSTI O B/BIBLI

Čteš Bibli nebo bibli? Psát velké nebo malé písmeno? Obojí je možné! Podle Pravidel českého pravopisu se bible píše s malým písmenem, ale můžete napsat velké, chcete-li vyjádřit úctu k posvátnému předmětu. Neutrální je tedy psaní s malým písmenem, psaní Bible s velkým B už vyjadřuje osobní postoj pisatele. A kdy v každém případě velké písmeno nepsat? Na Googlu najdete třeba "bibli ladění bicích nástrojů ", "bibli moderního bodyguarda" či "satanskou bibli".

Jedete v létě na vodu nebo někam do přírody? Zaručeně se vám bude hodit "nepromokavá bible". Bible do nepohody, která obsahuje Nový zákon v ekumenickém překladu, je díky speciální úpravě stran, vazby i obálky voděodolná. Tak šup do knihkupectví!

Nejmenší Bibli, tzv. nanobibli, vytvořil Izraelský technologický institut v roce 2007. Jde pouze o starozákonní část, kniha v hebrejštině obsahuje 308 428 slov a vešla se na čip velký jako hlavička od špendlíku.

Naopak největší Bible pochází již z roku 1930, kdy ji vytiskl pan Wyanai z Los Angeles. Kniha má 8048 stran a váží 1.094 libry, což je téměř 500 kilogramů!

I v Čechách máme jeden biblický rekord. Pan Soviš z Brna sepsal nejdelší chronologii biblických událostí ze Starého zákona, je zapsána ručně na 12,25 metrů dlouhém papírovém svitku.

Nejčastěji kradenou knihou ve světových knihovnách je Guinnessova kniha rekordů, hned za ní je bible.

 
 
VŠEHOCHUŤ
 

Bratrstvo 7/2011